
Есен е. Как да обличаме детето?
Дните са още слънчеви и топли и ти, и детето излизате по къс ръкав. Но в мига, в който слънцето се скрие, температурите се променят значително. Да, това са първите въздишки на есента.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Дните са още слънчеви и топли и ти, и детето излизате по къс ръкав. Но в мига, в който слънцето се скрие, температурите се променят значително. Да, това са първите въздишки на есента.
Това е период на адаптация към настъпилите промени и за теб, и за новороденото. Ще мине време, докато се приспособявате един към друг.
Кърменето е едно от най-важните предизвикателства, пред които се изправя жената. Не се отчайвай, ако не се получи от първия път - всяко начало е трудно, но бъди упорита, защото усилията си заслужават. Няма по-добра храна за бебето от твоята кърма.
По принцип новороденото се слага на гърдата през 2,5-3 часа. Но ако бебчето ти иска да се храни по-често, не му отказвай. Всяко дете е различно и има своите индивидуални потребности.
Честотата на сукане на денонощие може да варира от 7-8 пъти до 12-15 пъти.
Ако честотата на сукане е под 6 пъти, това трябва да е сигнал за внимание. Понякога се налага дори новороденото да бъде събудено, за да се нахрани.
Особено внимание трябва да се обърне на сънливото бебе, което има продължителна жълтеница, родено е с по-ниско тегло или 2-3 седмици преди термина.
За първите месеци са специфични също т. нар. кризи на растежа. Това са периоди, обикновено около 20-ия (а по-късно и около 40-ия) ден, когато малкото иска да се храни по-често. Добре е да знаеш, че кърмата в тези моменти не намалява.
Напротив - бебето чрез по-честото сукане спомага увеличаването на лактацията. Подобни кризисни периоди преминават за 3 до 5-7 дни.
Бебето започва постепенно да увеличава интервалите между храненията. Но ако иска да суче по-често, а не на точен интервал от 3 часа, продължавай да следваш желанията му.
Не се притеснявай често да го вземаш на ръце. Ще забележиш, че докато го кърмиш, то вече вперва поглед в твоите очи и с интерес разучава лицето ти. Чувства се едно цяло с теб и се нуждае от внимание и топлина.
Докато го кърмиш, мъничето често отвлича вниманието си. Но това не означава, че отказва да суче. Просто светът става все по-интересен :).
За някои майки това е проблем и се опитват да кърмят на тихо и тъмно място. През този месец се постарай да не оставяш бебето да изгладнее много, защото когато то е нервно, засуква още по-трудно и мъчително.
Възможно е дефекацията (изхожданията) да бъде през 2-3 дни. Не се притеснявай, ако изпражненията са меко-кашави и с жълтеникав цвят, а бебето е спокойно и наддава добре на тегло. Разбира се, ако детето е неспокойно, плаче болезнено или коремчето е подуто - не се колебай да потърсиш лекарска помощ.
Вече имате изграден режим на кърмене. Ако бебето болезнено засмуче зърното, опитай да се овладееш и да не реагираш рязко. По-добре прекъсни за кратко храненето, внимателно извади зърното от устата на бебето и със спокоен, но твърд глас му кажи, че ти причинява болка. Макар и толкова мъничко, то ще разбере, че поведението му не ти се нрави.
Ако детето се разсейва, докато се храни (това е нещо напълно типично за възрастта), не бързай с кърменето. Почакай малкото човече да задоволи любопитството си. След това отново му предложи гърдата. Кърменето за този период обикновено е 5-6 пъти на денонощие, но може и по-често. Не се изненадвай, ако бебето отново започне да се буди нощем - започват проблемите със зъбките.
Броят на кърменията намалява. Всеки шум, всяко движение могат да отвлекат вниманието на бебето. Дори и при идеална тишина и спокойствие рожбата ти ще си намери повод да се разсее. Бъди търпелива към подобно поведение - малкото човече опознава света.
Детето изпробва различни пози по време на хранене. В този период активно растат и зъбките. Проявявай разбиране към новите състояния. Търсенето на майчиното мляко в дневните часове може да намалее поради всичко ново, което се случва с бебето. То започва да седи и да се премества самостоятелно, опознавайки света около себе си. Така вечерно-нощните сукания могат определено да зачестят, за да се компенсират пропуснати дневни хранения.
Стартира въвеждането на нови храни. Захранването трябва да започне, когато бебето прояви признаци на готовност за това.
Детето свободно сменя позата си, докато го кърмиш. Ще трябва да свикнеш с това. По-голямата подвижност и самостоятелност може да намалят, но може и да увеличат суканията. А детето се чувства най-защитено в майчината прегръдка. Продължавай да предлагаш нови вкусове и консистенции, въвеждайки различни твърди храни в детското меню.
Менюто на детето вече е разнообразно. То може да предпочита някои от новите храни, а други да не желае и дори да отказва категорично. Да, то не получава всичко от млякото на мама... но получава достатъчно!
Рожбата ти прави първите си крачки. А когато има нужда да суче, вече може сама да си поиска :).
Практически детето яде всичко, но все още търси твоята гръд. Възприема я като защита и успокоение - например когато е обидено или е паднало и се е ударило. Вярно е, че кърмата ти постепенно променя своите качества, но млякото на мама продължава да бъде полезно.
Не се сърди на педиатъра, ако ти каже, че детето ти е дебело. За него е...
Храненето на детето е сред най-важните фактори за развитието му, от които...
Да, вече е ясно, че захранването е добре да се случи около 6-ия месец на...
Може би си мислиш, че захранването на бебето е едно и също без значение кой е...
Внезапното среднощно събуждане може да сполети всеки от нас и причините за това...